Roline

Mýtné má nově zahrnout i emise a hluk

13. 3. 2017

Od roku 2020 hodlá ministerstvo dopravy zavést nová pravidla pro výběr mýtného.

Ministerstvo dopravy plánuje do budoucna změnu mýtného. Nový návrh počítá s tím, že by se do mýtného započítaly také emise a hluk způsobený přepravou. Dle plánu by k tomuto kroku mělo dojít v roce 2020 či nejpozději v roce 2021.

ANO navrhuje, že by se změna týkala i silnic první třídy, tedy dalších devíti set kilometrů. ČSSD však navrhuje změnu aplikovat i na některé silnice druhé třídy. To však znamená výstavbu nových mýtných bran a také rozšířený mýtný systém. Ministerstvo tedy plánuje vypsat výběrové řízení na dodavatele nového mýtného systému. Společnost Kapsch bude mít systém spravovat ještě tři roky.

Proč dojde ke změnám?

Důvod zavedení mýtného i na silnicích první a druhé třídy je prostý. Ministerstvo si slibuje vyšší výnosy, a také bude nepravděpodobné, že by se většina kamionů této povinnosti vyhnula. Příkladem budiž Říčany u Prahy, kde dochází k tomu, že nákladní vozy jedou skrze město, místo aby jely přes dálnici D1.

Nový systém bude muset být schopný také rozpoznat vozidla s vyššími emisemi. Pro takové vozy by platila povinnost platit vyšší mýtné. Společně s tím bude systém připočítávat poplatek za hluk, emise, ale také za jízdu v noci.

Oproti nákladním vozidlům budou zvýhodněny pouze autobusy. V případě, že vozidlo využívá alternativní pohon, kupříkladu zemní plyn, na úlevy nebude mít nárok. Dle ministerstva je totiž opotřebení komunikace stejné jako v případě jiných vozidel.

Emisní třídy zůstanou zachovány

Emisní třídy budou stále zachovány tři. Do první kategorie budou spadat vozidla s normou Euro 0 až Euro IV. Druhá kategorie budou vozy s normou Euro V. Do třetí a poslední kategorie budou spadat vozy s normou Euro VI a vyšší.

V Německu se pravidla pro výběr mýtného velmi zpřísní, neboť se nově má vztahovat i na osobní automobily. Kritické ohlasy jsou pochopitelně slyšet ze všech stran. V České republice se zatím nic podobného nechystá.