Roline

Mnichov zvažuje, že by zakázal vjezd vozidlům s dieselovými motory

28. 7. 2017

Německá metropole Mnichov hodlá zakázat vjezd vozidlům, která mají dieselové motory.

Město Mnichov zvažuje, že by zakázalo vjezd vozidlům s dieselovým motorem. V případě, že by tento zákaz prošel, tak by se týkal dle odhadů 133 – 170 tisíc vozidel, která jsou v Mnichově registrovaná. Důvodem zákazu je množství zplodin, které tyto vozy vypouštějí.

Zákaz by se netýkal pouze vozidel s emisní normou Euro 6

Přesné množství aut zatím není známé, pochopitelně by to zasáhlo i vozidla, která do města dojíždí. Mnichov chce zákaz schválit co nejdříve. Nejdříve to však bude možné až na podzim. Celkově je v Mnichově registrováno 295 tisíc vozidel s naftovým pohonem. Ty, které splňují normu Euro 6, by však i nadále jezdit mohli.

Nejprve musí rozhodnout Nejvyšší spolkový soud, zda může tento zákaz vydat samo město nebo tak učiní vedení příslušné spolkové země. Německé úřady nechaly udělat testy, které měli určit, jaké emisní hodnoty vykazují vozidla s normou Euro 6. Jak se ukázalo, požadovaných 80 miligramů oxidu dusíku tyto vozy nedosáhly. Reálná hodnota v provozu se pohybuje okolo 570 miligramů. Dle právních předpisů však stačí, aby vozidla tyto hodnoty vykazovala pouze při testování v laboratoři.