Roline

Ministr dopravy slibuje, že dojedná slevu na provoz mýtného systému

3. 4. 2018

Se současným správcem mýtného systému chce dojednat slevu na zbytek období, než bude vybrán další správce.

Ministr dopravy Dan Ťok chce vyjednat se společností Kapsch úsporu 750 milionů korun za provoz mýtného systému. Ministr již vyzval vedení firmy k tomu, aby jednání proběhlo. Za rok a půl do ukončení stávajícího kontraktu by dle ministra bylo možné ušetřit 750 milionů korun.

Společnost Kapsch uvádí, že za podmínek vypsaného tendru na provoz mýtného systému po roce 2019, kdy vyprší smlouva, by se náklady na provoz současného systému mohly snížit z 1,5 miliardy korun na cca 1 miliardu korun za rok. Podle ní se nákladovost na provoz snižuje požadavkem na nižší počet distribučních míst ze současných 250 na polovinu, dále zrušením bonusu za úspěšnost výběru a také zavedením placení tzv. dissagia (poplatek za platbu kartou) mimo provozovatele mýtného systému.

Dan Ťok se k tomu vyjádřil následovně: „Vyjdeme firmě Kapsch vstříc ve všech požadavcích na úspory, například co do počtu obslužných míst. Doufám, že zareagují pozitivně. Do konce provozu mají rok a půl, tak by mohli ušetřit 750 milionů korun nebo i víc.“

Karel Feix jako generální ředitel české pobočky společnosti Kapsch se k tomu vyjádřil takto: „Pokud by se měly podmínky nového tendru aplikovat na současný provoz systému, je potřeba, aby stát začal jednat o změně technických podmínek obsažených v zadání tendru z roku 2005, kterými se Kapsch musí i po prodloužení provozu pod vysokými sankcemi řídit. Při vyjednávání dodatků k mýtným smlouvám v roce 2016 nebylo podle právního názoru ministerstva dopravy možno měnit technické podmínky tendru z roku 2005 (porušení zákona).“

Ministr potvrdil, že ze čtyř nabídek, které ministerstvo dostalo v rámci tendru, byly 3 z nich výrazně pod předpokládanou cenou. Ta byla odhadována na 29 miliard po dobu 10 let. V rámci nabídek jsou však ceny mezi 10-15 miliardami korun. V takovém případě by se nákladovost systému pohybovala okolo 15%. Při podmínkách tendru Kapsch dodává, že je schopen z aktuálních 15% se dostat na necelých 9%. Všechny čtyři nabídky však preferují satelitní systém výběru mýtného, což znamená, že se přestanou používat mikrovlnné brány na dálnicích.