Roline

Ministr dopravy chce zavést zákaz předjíždění kamionů

14. 2. 2018

Ministr dopravy změnil názor a chtěl by zavést zákaz předjíždění kamionů.

Ministr dopravy zvažuje zavedení zákazu předjíždění kamionů. Dle jeho vyjádření se při nehodách kamionů zásadně ucpávají dálnice a dochází ke snížení průjezdnosti. „Je otázka, jak by se k tomu stavěli dopravci, ale já bych zákaz předjíždění pro kamióny zavedl,“ říká Ťok a plánuje, že by k tomuto zákazu skutečně mohlo dojít.

Pracuje se na nové koncepci

Zejména se mluví o dnech, kdy se na vozovce tvoří souvislá vrstva ledu či dojde ke sněhové vánici. „Spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic bychom měli vytvořit krizový plán, co v takových situacích dělat. Inspirovat se příkladem Slovenska, kde se za kalamity zakazuje průjezd kamiónů státní hranicí, nebo jsou odváděny do odstavného pruhu.“

Silniční správa by v tomto ohledu dle ministra měla využít možností, které jí umožňuje legislativa. Více tedy používat mobilní dopravní značky. Ty by pak mohly zakázat či omezit na nejrizikovějších úsecích, předjíždění nákladních vozidel.

Ťok ke svému prohlášení dodává, že dobrým příkladem k zavedení tohoto zákazu je úterní nehoda dvou nákladních vozidel, která během dopoledne uzavřela u Mohelnice dálnici D35, směr Olomouc. Vozidla zde poté blokovala oba jízdní pruhy po několik hodin.

Ministrovi se nelíbí, že většina řidičů kamionů předepsanou osmdesáti kilometrovou rychlost na dálnici nedodržuje. Tyto události se však nestávají výhradně na dálnici. Ministr také popisuje situaci ze 7. Února, kdy došlo ke střetu kamionu s osobním vozidlem.

Zákazy již v minulosti neprošly

Podobné zákazy se již v minulosti snažili protlačit senátoři. Ti se pokusili kamionům znemožnit předjíždění v dopravních špičkách na dvouproudých dálnicích a rychlostních komunikacích. Tento návrh ale v roce 2010 neprošel.

V roce 2016 se o to pokusil i tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec. „Musíme s tím něco dělat, vždyť je strašné, co zvláště řidiči zahraničních kamiónů na dálnicích předvádějí.“ Ministerstvo dopravy bylo tehdy proti, neboť bylo názoru, že by se z pravého pruhu stala souvislá šňůra kamionů.

To však nyní neplatí a ministr evidentně změnil svůj názor. Nicméně se obává, že předjíždění vyvolá ostré protesty u silničních dopravců. Dopravci jsou názoru, že by ministerstvo mělo upustit od svých populistických výpadů vůči nákladním vozidlům a své síly věnovat dobudování silniční infrastruktury a zejména odstavných ploch pro kamiony.