Roline

Ministerstvo dopravy vyhoví krajům: 5 úseků bude zdarma

17. 10. 2017

Ministerstvo dopravy rozhodlo, že některé úseky dálnic budou řidičům k dispozici zdarma.

Ministerstvo dopravy vyhovělo pěti krajům s jejich žádostmi, které byly podány s úmyslem, získat povolení k tomu, aby na některých dálničních úsecích nebylo třeba dálniční známky. Od roku 2018, tak bude dalších 40 kilometrů českých dálnic bez povinnosti vlastnictví známky.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo, že některé úseky budou řidičům k dispozici zdarma

Ministr Daniel Ťok to komentuje takto: „Starostové měst, skrze které projíždí stovky až tisíce aut denně, které mohou využívat dálnici, mě opakovaně žádali o výjimku ze zpoplatnění. Kde to dopravně dává smysl, jsme se rozhodli těmto žádostem vyhovět stejně tak, jako jsme dali za pravdu aktuálním připomínkám Jihočeského Karlovarského a Zlínského kraje. Od příštího roku si tedy oddychnou obyvatelé dotčených měst, ale i řidiči, kteří mohou využít bezpečnější dálnici.“

Známku nebude třeba mít na dálnici D3, kolem Veselého nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 okolo Otrokovic, D52 u Pohořelic a D46 u Hněvotína. S tím se pak váže i bezplatné využití obchvatu kolem Olomouce po D35.

Ministerstvo pokračuje ve své činnosti z předchozích let. Postupně se tak vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly kolem měst. Osvobozeny tak byly úseky kolem Brna, Chebu, Tábora či Mladé Boleslavi. Na většině vjezdů do Prahy se rovněž neplatí. Tento fakt velmi pomáhá obyvatelům okolních měst a vesnic.

Vyjmutí úseků nevede ke snížení poptávky po dálničních známkách

Do obchvatů, které byly vyjmuty z povinnosti, patří také Beroun a Králův Dvůr na dálnici D5. Dan Ťok dodává, že tento fakt nijak neovlivnil prodej dálničních známek: „V prodeji dálničních známek se tyto změny neprojevily, naopak jejich prodej každým rokem stoupá. Loni se vybralo 3,6 miliardy korun, což bylo o 170 milionů korun více než v roce 2015 a o 300 milionů více než v roce 2014.“

V roce 2014 se prodalo přes 4,7 milionu dálničních známek. Poté bylo vyjmuto z povinnosti 145 kilometrů. V roce 2016 to bylo již 600 000 kusů více. Zřejmě za to může fakt, že spousta lidí zvětšuje svůj vozový park na více než jedno či dvě vozidla.

Roční dálniční kupony pro rok 2018 budou v prodeji nejpozději k 1. prosinci 2017. Známky, které opravňují řidiče využívat dálnice po dobu deseti dnů a jednoho měsíce se dostanou do prodeje až k novému roku. Ceny známek mají být totožné (310 korun/desetidenní, 440 korun/měsíční, 1500 korun/roční), jako je tomu již letos. Platnost ročního kuponu je od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019. Budoucí dálniční známky budou opět opatřeny bezpečnostními prvky.