Roline

Ministerstvo dopravy uzavřelo kontrakt na nového provozovatele mýtného systému

24. 9. 2018

Po dlouhé době víme, kdo bude nakonec správcem mýtného systému na dalších 10 let.

Ministerstvo dopravy po dlouhých průtazích uzavřelo desetiletý kontrakt na provoz mýtného systému s konsorciem společností CzechToll a SkyToll. Vše potvrdil ministr dopravy Dan Ťok. Oznámení přichází chvíli poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl stížnost společnosti Kapsch. Ta se brání tím, že veškeré jednání a konání ministerstva bylo dopředu připravené.

Vítěz tendru je konečně znám

Ministerstvo dopravy bylo jediné, které mohlo podat rozklad vůči tomuto rozhodnutí, to však neučinilo. Následně už nic nebránilo tomu, aby se mohla uzavřít smlouva s vítězem tendru.

Dan Ťok to okomentoval následovně: „Na základě toho, že nastaly podmínky pro možnost uzavření smlouvy s novým provozovatelem, tak jsme dnešního dne podepsali desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích první třídy v České republice.Tuto smlouvu jsme uzavřeli rychle, nikoli však neuváženě. Šlo nám o to, abychom dali novému provozovateli dostatek času na přípravu.“

David Šimoník ze společnosti Kapsch se k tomu však vyjádřil následovně: „Ze strany ministerstva dopravy je ale zřejmě možné cokoliv. Je zjevné, že jsme svědky předem připraveného divadla. „Zjevně zafungoval nemístný a bohužel neskrývaný politický tlak vyvíjený na nezávislou dohledovou instituci."

Ačkoliv ministerstvo dopravy považuje situaci v podstatě za uzavřenou, tak společnost Kapsch toho názoru není. Dle jejich vyjádření se hodlá i nadále bránit právními kroky. Aktuálně má společnost SkyToll 14 měsíců na to, aby připravila řešení nového mýtného systému. Kapsch bude provozovatelem do konce roku 2019.

Mikrovlnná technologie bude nakonec nahrazena satelitním řešením. Částka za poskytnutí služeb a systému je 10,75 miliardy korun. Ministerstvo očekává výnos z mýtného systému 140-150 miliard korun za oněch 10 let.