Roline

Ministerstvo dopravy se dočká v příštím roce většího rozpočtu

11. 10. 2017

V příštím roce bude zřejmě na opravy a výstavbu silnic a dálnic více peněz.

Ministr Dan Ťok se nechal slyšet, že na příští rok je nachystáno zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Zvýšení má proběhnout o 5 miliard korun, tedy ze současných 71 na 76. Jde tedy o vyšší podporu, než bylo avizováno, avšak i přesto dojde k meziročnímu poklesu o 5 miliard korun.

Ministerstvo dopravy bude mít na opravy v příštím roce více peněz

Zbyněk Stanjura jako bývalý ministr dopravy upozorňuje na to, že ačkoliv se vláda chlubí navýšením rozpočtu, tak jej každým rokem ořezává. A to navzdory tomu, že výstavba silnic a dálnic pro ni mají být prioritou. Rozpočet bude finálně schválen 25. září. Ministr financí Ivan Pilný dokonce vyzval ministry ostatních rezortů k tomu, aby ze svých rezerv podpořili ministerstvo dopravy.

Poslední část dálnice D8 má být otevřena dnes. V příštím roce se ale dálnice znovu na několika místech omezí, co se provozu týče. Důvodem mají být dodatečné stabilizační práce. Modernizace dálnice zahrnuje i desetiletou záruku. Před koncem záruky by tak mělo dojít k úpravě povrchu.

Dálnice D1 je aktuálně v polovině své modernizace. Šest úseků za 4 miliardy korun bylo již opraveno. V současné době je v opravě 7 dalších, ty mají vyjít na 5 miliard korun. Zbývající úseky dálnice, kterých je 8, projdou opravami až v letech 2018–2020.