Roline

Ministerstvo dopravy se brání vůči verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

28. 5. 2018

Ministerstvo dopravy podalo rozklad vůči rozhodnutí ÚOHS.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo a podalo rozklad předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby přehodnotil prvoinstanční rozhodnutí, kterým byl zatím nepravomocně zrušen tendr na provozovatele mýtného systému. Dan Ťok a ministerstvo dopravy v něm rozporuje zrušení tendru z první poloviny května. Úřad tehdy dospěl k tomu, že ministerstvo v soutěži porušilo zákon.

Úřad byl přinucen tendr zrušit ze dvou důvodů. Kromě toho, že se mu nelíbily některé podmínky a rovněž způsob, jakým ministerstvo předávalo zadání tendru jednotlivým subjektům. Ministerstvo se příliš nezabývalo bezpečností, a tak rozesílalo dokumentaci na flash discích.

Není jasné, jak spor nakonec dopadne

Dle úřadu nebylo uchazečům značně vysvětleno, jaký je rozsah zpoplatnění silnic a dálnic I. třídy. Dle ministerstva je jasně dané, jak a kde budou silnice zpoplatněny. Není však na kilometr přesně určeno početně, kolik kilometrů bude nově zpoplatněno. Jedná se tedy o předpokládaný odhad zpoplatněných úseků.

Ministerstvo argumentuje i tím, že předseda daného orgánu je zaujatý vůči ministerstvu dopravy. Jeho výroky ve své tiskové zprávě uvádí jako "zavádějící a pravdě neodpovídající mediální sdělení", kdy komentoval nepravomocné rozhodnutí úřadu ve věci. „Ministerstvo tak činí pro účely případného přezkumu správními soudy.“