Roline

Liberecký kraj použije v některých úsecích barevný asfalt

24. 1. 2018

V Libereckém kraji budou nově silnice s červeným asfaltem.

V libereckém kraji se pustí do zajímavého experimentu. Využije se zde červený asfalt, který by měl řidiče přimět k větší ostražitosti a aktivnímu brzdění. Varovný červený povrch dostane vozovka na mostu přes Mlýnský potok na silnici 292 ze Semil na Železný Brod. Kraj si od toho slibuje zvýšení bezpečnosti, nicméně jak dodává, případné opravy je třeba opět řešit barevným asfaltem.

Most na silnici však bude muset projít kompletní rekonstrukcí. „Nevyhovuje ani šířka v navazujících úsecích komunikace. Rekonstrukce je navržena jako kompletní nahrazení stávajícího mostu novou rámovou železobetonovou konstrukcí," jak dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana pro liberecký kraj.

Součástí stavby bude podle něj i oprava zhruba stometrového úseku navazující silnice 292, obnova odvodnění, bezpečnostních zařízení a svislého a vodorovného dopravního značení. Podle odhadů přijde rekonstrukce mostu na 17 milionů korun.

Barevný asfalt má vytvořit psychologický efekt. „V jiných krajích, zejména na jižní Moravě, už se to objevuje hlavně v intravilánech obcí před přechody pro chodce. Na tomhle místě to byl požadavek policie vzhledem k tomu, že ten most se nachází ve směrovém oblouku a dochází tam k nehodám,"  dodává Pieter. Kromě toho, že povrch bude jinak zbarvený, tak bude i hrubší.

Pieter ještě dodává: „Máme vytipováno dalších zhruba šest míst hlavně v zatáčkách, kde chceme použít asfalt s protismykovými vlastnostmi. Zda bude na všech místech nebezpečný úsek odlišený i barevně, zatím není rozhodnuto." Pokud se tedy první barevný asfalt osvědčí, tak bude využit i na jiných úsecích.