Roline

Letos jsou v přípravě další stavby

6. 11. 2017

V letošním roce dojde k výstavbě dalších úseků dálnic. Některé však zdržují komplikace.

V letošním roce budou zahájeny dlouho odkládané stavby. Karlovarská dálnice D6 a dálnice D35 mezi Olomoucí a Hradcem Králové. Pokud jde o další stavby, jako například obchvat Frýdku-Místku nebo hradecká dálnice D11, tak ty budou znovu rozestavěny. Tyto informace pochází z přehledu, který vydala vláda ohledně jednotlivých staveb.

Ministerstvo dopravy chystá ještě letos zahájení několika staveb

Ministr dopravy Dan Ťok se k tomu vyjádřil takto: „Předpokládané termíny zahajování jednotlivých staveb jsou v převážné většině na přelomu roku 2017 a 2018 nebo v první polovině roku 2018. Dodržení těchto termínů závisí hlavně na získání pravomocného stavebního povolení a na úspěšném dokončení procesu výběru zhotovitele.“

Nejblíže zhotovení jsou tak tři úseky dálnice D6. Ta propojí Prahu společně s Karlovými Vary. Jednotlivé úseky dálnice D6 by měly být dokončeny v roce 2020. Dle všeho by se měla zahájit stavba i na dálnici D35, která směřuje na Olomouc z Hradce Králové. Stavba už má stavební povolení na nejnáročnější úsek trasy, což je mostní estakáda přes Labe a další pětikilometrový úsek. Rovněž už probíhá archeologický průzkum.

Ministerstvu dopravy se aktuálně daří získat stavební povolení na většinu plánovaných úseků. Opačným příkladem je podaný rozklad od sdružení Děti země. Kvůli němu hrozí zdržení o půl roku až rok. Zdržení by se týkalo dálnice D11. Mezi další prioritní stavby spadá i dokončení D3. Po vyřešení majetkoprávních záležitostí dojde k zahájení prací v příštím roce.

Stejně tak budou zahájeny dvě stavby dálnice D11 z Hradce Králové přes Smiřice do Jaroměře, u nichž aktuálně probíhá archeologický průzkum, a byly již podány nabídky uchazečů v rámci výběrového řízení na zhotovitele stavby. Jejich zahájení je závislé na ukončení správních řízení a vyřízení odvolání sdružení Děti země. Zahájení stavby se stále očekává u obchvatu kolem Frýdku-Místku. Zde dochází k rozporům se spolkem Děti země, který opět blokuje stavbu.