Roline

Letos by se měl posunout projekt dálnice D4

13. 2. 2018

Dálnice D4 by se měla letos dočkat dalšího posunu. Projekt letos bude vybírat svého provozovatele.

Dálnice D4 dlouhé roky čeká na své dokončení. Přibližně před rokem byl spuštěn nový úsek a nyní to vypadá, že by projekt dalších 32 km mohl získat stavební povolení. Na podzim 2019 by měl skončit výkup potřebných pozemků. Během včerejšího dne to uvedli zástupci ministerstva dopravy.

Dálnice D4 bude mít soukromé investory

Jako poradce si ministerstvo loni vybralo sdružení České spořitelny a společnosti White&Case Obermeyer Helika. Poradci za přípravu projektu zaplatí 26 milionů Kč.

Privátní kapitál umožní to, že stát do výstavby nevloží žádné vlastní peníze, ale přenechá stavbu kompletně na soukromém investorovi. Tomu jako koncesionáři, zaplatí za bezchybný provoz na daném úseku po předem sjednanou dobu. Hlavním kritériem mý být co nejnižší poplatek koncesionáři.

Výběr koncesionáře bude trvat téměř celý rok

Tendr na koncesionáře se bude vypisovat letos v dubnu. V červnu pak budou zájemci podávat své žádosti. Jednání by pak mělo s uchazeči proběhnout v říjnu. Ve stejné době už má mít projekt stanovisko na posouzení vlivu na životní prostředí.

V současnosti funguje D4 mezi Prahou a Skalkou, navazující úseky povedou zcela novým profilem, anebo budou využívat trasu stávající silnice I. třídy. Kolem Čimelic a Chraštic se přitom počítá s novým obchvatem.

V Česku se stát pokoušel již v minulosti pomocí soukromého financování postavit úsek dálnice D3 mezi Borkem a Bolšicem, nebo ostravskou částí D1. Ta je známá především kvůli zvlněnému povrchu a následným dopravním omezením. Důvodem proč se stát rozhodl pro spolufinancování je předpokládaný konec dotační politiky Evropské unie.