Roline

Létající kamion? Volvo a Tesla pracují na Projektu Aviator

14. 12. 2017

Automobilky Volvo a Tesla spojí síly v Projektu Aviator. Létající vozidla se blíží!

Společnost Volvo Trucks oznamuje úzkou spolupráci s automobilkou Tesla. Obě firmy chtějí vzájemně využít své zkušenosti a schopnosti. Díky tomu vzniká „Project Aviator“. Ten má přinést revoluci do nákladní automobilové dopravy. Obě společnosti našly efektivní způsob, jak umožnit tahači plynulejší pohyb na trase. Díky nové technologii bude schopen se vyhnout kolonám a dojde k úspoře paliva i času.

I nákladní vozidla se budou moci vznášet

Elon Musk je v úzkém spojení s automobilkou Volvo a aktuálně společně připravují koncept, který umožní kamionům létat po krátkou dobu. Ačkoliv to zní bláznivě, tak je třeba vzít v úvahu Muskovi zkušenosti s projektem SpaceX a rovněž také jeho finanční možnosti. Hlavním účelem je vyhnutí se dopravním zácpám a špičkám. Díky tomu by byla doprava mnohem efektivnější a ekologičtější. Toto zadání má nyní na starost švédská část vývojového týmu.

Prototyp je zatím schopen se vznést jen po krátkou dobu. Výkon pro vzlétnutí mu dodá šest rotorů, které budou umístěné na spodní části vozidla. Každý z rotorů bude poháněn elektrickým motorem od společnosti Tesla, která zajistí vše okolo technologie elektrického výkonu. Rotory svou silou vyvinou dostatečný výkon na to, aby se Aviator vznesl. Hraniční výška, do které se kabina dostane, je 9 metrů. Po dosažení výšky 5 metrů se vysunou přídavná křídla. Ta umožní tahači po krátkou dobu manévrovat ve vzduchu.

Dle posledních testů, setrvá kamion ve vzduchu zhruba 30-40 sekund. Řidič bude včas varován, aby věděl, že má s vozidlem přistát. Pokud by tak neučinil, motory postupně sníží svůj výkon, aby se kamion v poklidu snesl na vozovku. Obě společnosti budou žádat o úpravu legislativy tak, aby bylo možné s vozidlem přistát i v odstavném pruhu. Ne vždy bude mít řidič dostatečný prostor pro přistání.

Tesla využije své technologie z vedlejšího projektu SpaceX. Doporučí některé vhodné materiály, aby byl stroj odlehčen, a navrhne kompletní aerodynamiku kabiny. Díky tomu bude zaručeno, že se tahač bez potíží odlepí od vozovky a udrží se po požadovanou dobu ve vzduchu.

Krátce se do vzduchu dostal ve světovém rekordu kamion od Renaultu

Největší problém však zatím nastává u návěsu. Tam bude třeba poněkud výkonnějších motorů a také jejich většího počtu. Při maximálním zatížení by nemuselo být dosaženo dostatečného efektu k tomu, aby se celý kamion vznesl. Tesla však slibuje komplexní technické řešení pro celý kamion. Aviator rozhodně nemá ani v budoucnu sloužit jako nahrazení klasické nákladní dopravy po silnici. Společnosti jsou si vědomy toho, že není možné udržet kamion ve vzduchu déle než oněch pár desítek sekund.

Vozidla jsou zatím testována za zavřenými dveřmi a není v tuto chvíli zcela jasné, jak vlastně vypadají a čím budou nakonec vybavena. Volvo i Tesla očekávají, že by se veřejnost mohla dočkat prvních kusů v roce 2020. Dá se předpokládat, že Aviator je pouze označení pro interní účely. Automobilky tak v budoucnu pro své vozy využijí jiné, oficiální označení.