Roline

Krajské silnice trpí pod náporem extrémních teplot

13. 8. 2018

Velké horko sužuje zejména krajské vozovky, které trpí tím, že se asfalt roztéká.

Starší krajské silnice mají kvůli tropickým teplotám problémy. Na řadě míst totiž měkne asfalt, na kterém se díky kamionové dopravě vyjíždí koleje. Nicméně je pravdou, že díky použití moderních povrchů se tato situace příliš neopakuje.

Zatím nebyly škody vyčísleny, ale na konci léta bude známo. Kraje mají díky předchozím letům jasno, kde dochází k největším problémům: "Jedná se o krátké úseky, častější výskyt je v místech většího podélného sklonu, stoupání či klesání."

Velká horka způsobují potíže na povrchu vozovek

Největším problém je pochopitelně vyjíždění kolejí na těchto vozovkách. Je to dáno tím, že tyto silnice nebyly konstruovány na tak velké zatížení. Dle ŘSD se situace netýká dálniční sítě, ta by neměla těmito problémy vůbec trpět. V kombinaci s extrémně vysokými teplotami a také tíhou převáženého nákladu dochází k značnému poškození, které poté zůstává trvalým stavem. Jde o přirozenou vlastnost těchto materiálů.

Řešením by dle všeho bylo použití betonu namísto asfaltu, jenže jeho cena je mnohem vyšší, a tak je využíván zejména u dálnic a silnic I. třídy. Hodně velkým problémem je také jev, kdy dochází k takzvanému pocení vozovky. V takovém případě se totiž dostává pojivo skrze asfalt na povrch. Asfalt je tak následně projíždějícími vozidly vytrháván a vznikají tak díry.

Díky úpravě technických norem dochází k tomu, že je asfalt kvalitnější, než tomu bývalo dříve. Právě změna těchto norem vedla k tomu, že jsou v posledních letech vozovky pevnější.

Česko nyní trpí už přes dva týdny pod náporem enormních teplot. Dle předpovědi však nedojde ke zlepšení, až do konce srpna. To je ostatně důvodem, proč aktuálně opravy menších silnic příliš neprobíhají.