Roline

Kraje navrhují další úseky, které by neměly podléhat poplatkům

31. 10. 2017

Kraje navrhly čtyři úseky u kterých žádají zbavení povinných poplatků.

Kraje navrhují další čtyři úseky dálnic, které by chtěli bez poplatků. Ministerstvo dopravy na příští rok plánuje osvobodit od poplatků pět úseků a nyní by se k nim mohli přidat, další čtyři.

Kraje chtějí osvobodit od poplatků další čtyři úseky

Jihočeský kraj navrhl opětovné vyjmutí úseku na dálnici D3 mezi exity 104 a 107 u Veselí nad Lužnicí. Karlovarský kraj požaduje doplnit osvobození od poplatků na D6 mezi Sokolovem a Karlovými Vary a dále úsek Sokolov – Cheb mezi exity 146 a 169. Zlínský kraj žádá o vyřazení obchvatu Otrokovic na D55 ze seznamu výjimek a žádá o potvrzení tohoto osvobození.

Řidiči se snaží placeným úsekům vyhnout skrze města

Kraje své důvody k tomu, aby tyto úseky měly výjimku, odůvodňují tím, že je třeba ulehčit přilehlým městům ohledně hluku, intenzity a emisí. Spousta vozidel totiž dává přednost vyhnutí se povinnosti za poplatky, a tak dálnici objíždí jinudy. Karlovarský kraj upozorňuje na to, že dálnice D6 stále není dokončena a chybějící silnici I. třídy, po které by bylo možné jet.

Úseky, které budou osvobozeny od poplatků v příštím roce, jsou desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a rovněž na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35, uvedlo ministerstvo.

Od začátku letošního roku byla povinnost dálniční známky zrušena na více než 100 kilometrech. O rok dříve bylo osvobozeno od poplatků dalších 45 kilometrů. Kamionové dopravy se však tyto výjimky netýkají. Ta i nadále podléhá mýtnému systému.