Roline

Koncový úsek dálnice D4 by se měl proměnit v plnohodnotnou dálnici

8. 8. 2017

Strakonická by měla projít razantní proměnou. Současná silnice I. třídy by se měla stát plnohodnotnou dálnicí až k Pražskému okruhu.

Ministerstvo dopravy řeší problémový úsek dálnice D4. Konkrétně se jedná o část od Jíloviště k Pražskému okruhu. Dálnice se u nájezdu na Jíloviště stává obyčejnou silnicí I. třídy, kde je rychlost omezena na 80 km/h a v některých případech dokonce na 50 km/h.

Silnice v tuto chvíli nenaplňuje znaky dálnice

Je to dáno tím, že podél silnice jsou umístěné autobusové zastávky a přes silnici jsou zde také přechody pro chodce. Doprava je tak výrazně zpomalena až k Pražskému okruhu. Dle vyjádření ministerstva se zastávky rušit nebudou a zůstanou u silnice. Co se však týká přechodů pro chodce, ty by měly být nahrazeny podchody a nadchody.

Strakonická nesplňuje v daném úseku parametry plnohodnotné dálnice, a tak bude třeba provést potřebné úpravy a rovněž bude zapotřebí vyřešit jednotlivé dopravní prvky dle naší legislativy.

Nájezd z obce Jíloviště nakonec zůstane zachován. Starosta obce Jíloviště Vladimír Dlouhý dodává, že pokud by byl nájezd na Strakonickou zrušen, tak by došlo ke komplikacím v dopravě a mnoho nákladních vozidel by bylo nuceno jezdit přes přilehlé vesnice. Obec se postavila i za autobusové zastávky, které umožňují se cestujícím dostat za 15 minut na Smíchov.

Kdy však dojde na úpravy komunikace a začne se s výstavbou nadjezdů a podjezdů, to zatím není jasné.