Roline

Jihlava zavádí vlastní váhu pro nákladní vozidla

15. 11. 2017

V Jihlavě se nově budou vážit nákladní auta. Důvodem je časté nerespektování předpisů.

V Jihlavě se plánuje zavést vážení kamionů. Město si stěžuje na fakt, že spousta z nich jezdí přetížená a ničí tak místní komunikace. Kamionů na tamních silnicích za poslední roky rapidně přibylo a radnice se rozhodla tuto situaci již řešit.

Do teď se využívala váha ve Stříteži

K vážení vozidel byl využíván areál v 8 kilometrů vzdálené Stříteži. Nově budou moci policisté využít nového stanoviště přímo v Jihlavě. Díky tomu bude možné snadno stáhnout i kamiony projíždějící přes dálnici D1.

Vážení nyní probíhá v Pávovské ulici. Investice vyšla na několik desítek tisíc korun. Náměstek primátora k tomu však dodává:  "Jejich správa vyjde na desítky milionů korun ročně, proto máme zájem, aby komunikace nebyly zatěžovány více, než je přípustné."

Policie má vlastní tým pro tyto operace

U Jihlavy už od roku 2011 operuje policejní tým s názvem Kamion, který má tyto záležitosti na starost. Celkem tento tým čítá 21 lidí. Mluvčí policie, Dana Čírtková říká: "V rámci České republiky se jednalo o zcela ojedinělý tým s tak speciálním zaměřením. Mezi nejčastější porušení zákona ze strany řidičů kamionů patří nedodržování denní doby jízdy a nedodržování bezpečnostních přestávek."

Objevují se také přetížená vozidla, která povětšinou převáží dřevo. Vloni bylo v kraji uloženo 319 kaucí v hodnotě 7 milionů. Kauce je vyžadována závažných porušení předpisů. Následně tyto případy řeší správní úřad. Méně závažné přestupky vyřeší policie pokutou na místě.