Roline

Japonsko má recept na vývoj automobilů z cukru

2. 10. 2017

Cukrová auta už nejsou žádným sci-fi. Některým týmům se již podařilo prototyp zkonstruovat. Japonci přemýšlí nad masovou výrobou.

Nedávno jsme psali o tom, že nizozemští studenti vynalezli a zkonstruovali dohromady auto z „cukru“. Nese název Lina a zřejmě už brzy bude mít další konkurenty. Dle informací z Japonska, tak tamní konstruktéři a vývojáři už mají také vyvinutý materiál z celulózy.

Cukr by se v jiné formě mohl stát základním pilířem pro vývoj automobilových dílů

Tento materiál pak váží pouze pětinu toho, co klasická ocel. Do budoucna by tento materiál mohl být velmi rozšířený a využívaný. Někteří tvrdí, že by dokonce mohl nahradit ocel úplně. Navíc tím, že je materiál o mnoho lehčí, tak umožňuje efektivnější využití elektromobilů. Nebude třeba tolika baterií k tomu, aby dokázaly uvést tíhu vozidla.

Velmi mohou pomoci i plastová nanovlákna, která rapidně šetří náklady na výrobu jednotlivých dílů. Hiroaki Yano, profesor z Kjótské univerzity se k tomu vyjádřil takto:

„Toto je technologie s nejnižšími náklady a nejvyšším výkonem, a proto se zaměřujeme na její využití u součástek pro automobilový a letecký průmysl.“

Kjótská univerzita pracuje na vývoji a studii tak, aby mohla nabídnout masovou výrobu

Univerzita společně s dodavateli automobilových dílů pracuje na novém protypu vozidla. To by mělo být dokončeno v roce 2020. Vývojový tým z univerzity věří, že v plastových nanovláknech je rovněž velká budoucnost.

Yano uvádí, že inspirace přišla skrze dřevěné letadlo, kterému je přezdíváno „Smrková husa“. To zkonstruoval Howard Hughes v roce 1947. Tehdy šlo o největší letadlo své doby. Aktuálně však výroba jednoho kilogramu nanovlákna vyjde na 2000 Kč. Tyto náklady by však japonští konstruktéři chtěli zmírnit, aby jejich produkt byl konkurenceschopný. Očekává se ale, že by mohl kilogram v roce 2030 stát zhruba 250 Kč.

Velkým zabrzděním této technologie je i fakt, že by fabriky a výrobny musely kompletně předělat své linky. Dále je tu komplikace v propojení starých a nových materiálů. To vše bude nutné v budoucnu vyřešit, aby se mohla rozjet masová výroba.