Roline

Francouzská vláda sníží rychlost na pozemních komunikacích

11. 1. 2018

Francouzská vláda se rozhodla snížit rychlost na pozemních komunikacích mimo obec.

Ve Francii chystají nové omezení. Francouzská vláda rozhodla, že na obousměrných vedlejších silnicích bude maximální rychlost snížena z 90km/h na 80km/h. Zákon vejde v platnost od 1. července letošního roku a je pod palbou silné kritiky veřejnosti.

„Nepřiměřená rychlost je nejčastější příčinou nehod, při nichž jsou usmrceni nebo zraněni lidé,“ tvrdí premiér Édouard Philippe.

Bohužel zatím statistiky prokazují, že tam kde došlo ke snížení povolené rychlosti, tak se počet nehod naopak zvýšil. Předloni na francouzských silnicích zemřelo 3477 lidí, šlo o nárůst již třetím rokem po sobě.

„Má-li záchrana lidských životů vést k poklesu popularity, s klidem to podstoupím,“ dodal premiér Philippe.

Příjmy z pokut za překročení rychlosti mají jít do fondu pro odškodnění obětí dopravních nehod. Omezení se bude týkat tisíců kilometrů silnic. Zejména těch, které nejsou uprostřed nijak odděleny. Ve Francii se plánuje, že pokud bude řidič přistižen s více než 0,8 promile alkoholu v krvi, tak mu bude do vozidla instalován imobilizér, který v případě, že řidič znovu nasedne za volant opilý, tak nebude moci své vozidlo nastartovat.

Celkově je proti 59% řidičů ve Francii. Petice proti zavedení tohoto zákona nasbírala přes 600 000 podpisů. K tomu všemu má být mnohem přísnější trestání v případě používání mobilního telefonu za jízdy. V případě kombinace přestupků může být na místě odebrán řidičský průkaz.