Roline

Francie zažila protesty za rovnoprávnost v silniční automobilové dopravě

23. 11. 2017

Francouzským řidičům se nelíbí, že jim práci berou dopravci z chudších zemí, kteří tak narušují rovnováhu na trhu. Protestují proti tomu.

Před dvěma dny došlo k velkým protestům na francouzských hranicích. Konkrétně cesty z Francie do Španělska, Itálie a Belgie byly zablokovány, neboť zde proběhl protest řidičů vůči novému nařízení. To totiž omezuje dobu, po kterou mohou pracovníci evropské unie dělat osmadvacítky v jiném státě. Toto nařízení se ale nevztahuje na silniční dopravu.

Francouzští řidiči jsou rozhořčeni

„Cizinci jsou ochotni uzavírat smlouvy na dobu určitou a pracovat za nižší mzdy, než jaké by francouzští řidiči mohli normálně dostávat," ozývají se protesty od francouzských řidičů. Problémem jsou podle nich řidiči ze Španělska a Portugalska, kteří jsou ochotni pracovat za mnohem menší mzdy.

Počet osob, které pracují ve Francii, coby zaměstnanci jiného státu se vyšplhal na 354 000. Emmanuel Macron se během prezidentské kampaně nechal slyšet, že bude bojovat proti neférové konkurenci. Odbory mu však již zaslali své vyjádření, ve kterém mimo jiné dodávají: „Vaše odřeknutí jistě v brzké budoucnosti přinese smrt řidičského povolání ve Francii.“ Těžce tedy kritizují vynechání sektoru dopravy z nařízení.

Tímto se vyostřuje spor bohatších a chudších států unie. Zaměstnanci z chudších států si v zahraničí vydělají více, avšak na úkor místních pracovníků, kteří se tak snaží hájit svou pozici na trhu. Pokud Francie nezakročí, mohla by se postupem času dostat do stejných problémů jako Itálie. Tamní trh s automobilovou dopravou je téměř na spadnutí a italští dopravci apelují na vládu, aby situaci včas řešila.