Roline

Evropský parlament vrátil veškerá jednání o pravidlech pro řidiče kamionů na úplný začátek

9. 7. 2018

Evropský parlament dnes vrátil veškerá jednání o řidičích kamionů na samý začátek.

Evropský parlament vrátil na samý začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů vztahovat obecně závazná pravidla Evropské unie pro vysílaní pracovníků. Jde o kontroverzní otázku, kdy se stále řeší, zda by pro řidiče nákladní dopravy měli platit stejná pravidla pro plat za stejnou práci na stejném místě. Znovu tak tuto otázku bude řešit dopravní výbor parlamentu a členské státy.

Toto téma rozděluje celou Evropskou unii. Západní státy se hodlají bránit proti levné pracovní síle. Ta přichází ze střední a také východní Evropy. Tyto státy však napadají EU, že se snaží poškozovat vnitřní trh.

Stále si jednotlivé státy mohou předpisy vykládat po svém

Toto rozhodnutí znamená, že na řidiče se budou i nadále vztahovat aktuální předpisy, což znamená, že v tuto chvíli nedojde k žádným změnám. Poslankyně Martina Dlabajová je však názoru, že jde o špatnou zprávu pro naše dopravce. Dodává k tomu: „Zůstává nejistota, jak se k tomu postaví různé členské státy.“

Pravidla pro vysílání si členské státy vykládají po svém. Při jejich uplatňování v této podobě se dle ministryně dají očekávat řetězové reakce, kdy například ochranářská opatření budou více zatěžovat dopravce. Francouzská europoslankyně Christine Revaultová d’Allonnes-Bonnefoy je názoru, že by všichni řidiči měli mít stejná pravidla, jako je tomu u jiných pracovníků.

Česmad dle vyjádření není rovněž potěšen tím, jak rozhodl Evropský parlament. Stejně jako ministryně Dlabajová, tak i toto sdružení je přesvědčeno, že si budou jednotlivé země vysílání pracovníků řešit po svém.

Prozatím stále platí pravidla z roku 1996, kdy byla ušita na míru stavebnictví, do této sekce však nespadají řidiči, jejich mobilní povaha není pro tato pravidla vyhovující. Pro Česko je důležitá hlavně část, která se pak věnuje sociální ochraně. Ta upravuje mzdu a také dobu odpočinku.

Dopravní výbor Evropského parlamentu v červnu odhlasoval kompromis, který byl přijatelný i pro české dopravce. Mimo jiné stanovil výjimku pro mezinárodní silniční dopravu, která měla být z pravidel pro vysílání pracovníků do zahraničí vyňata. Dohoda však byla europoslanci odmítnuta na červnové plenární schůzi. Dnes bylo celé jednání vráceno na začátek.