Roline

Evropa chce zavést bezpečnostní systémy povinně do všech nových aut

21. 11. 2017

Veškerá nová vozidla by na základě doporučení europoslanců měla mít veškeré bezpečnostní systémy.

Evropští poslanci podpořili návrh, aby veškerá nová motorová vozidla, měla k dispozici asistenční systémy. Ty by byly schopné automaticky zabránit hrozící kolizi či například smyku. Tyto systémy by tedy mohly být časem povinné v rámci nezávazného parlamentního návrhu.

Bezpečnostní dopravní systémy se časem stanou naprostým standardem

Systémy by se tak musely objevit ve všech nových osobních vozidlech, autobusech, nákladních vozidlech a lehkých užitkových vozidlech. Důvodem je dbát na vyšší bezpečnost. Tyto systémy by umožnily vozidlům udržovat bezpečnou vzdálenost či se v případě hrozící srážky vyhnout cyklistovi atd. U nákladních vozidel se předpokládá, že by byla plně vybavena k tomu, aby se co nejvíce eliminoval takzvaný mrtvý úhel, který zde vzniká.

Český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), to komentuje takto:

"Z našeho pohledu je třeba, aby se podařilo nalézt takové řešení bezpečnosti vozidel, které povede k záchraně lidských životů."

Nutné však je zjistit, zda je vůbec možné tyto systémy zavést a nebude to pro automobilový průmysl vyloženou překážkou. Intenzita dopravy se celosvětově zvyšuje. Na evropských silnicích dle statistik zemře 25 000 lidí a 135 000 utrpí vážná zranění. Jak se ukazuje, přes 90% veškerých nehod způsobí lidská chyba.

Je naprosto nevyhnutelné, že nás čekají inteligentní dopravní systémy. Časem by vozidla měla komunikovat bezdrátově mezi sebou a díky tomu budou schopna vyhodnocovat aktuální situaci a dokonce předvídat i situace, které teprve vzniknou. Kromě toho, že budou vozidla komunikovat mezi sebou, tak budou napojena na servery, které jim budou předávat další data ohledně celkové hustoty dopravy v dané lokalitě. Časem bude možné, aby mezi sebou komunikovaly i jednotlivé druhy dopravy.