Roline

Europoslanci znovu otevřeli diskuzi o německém mýtném

21. 3. 2017

Evropská Unie se znovu zabývá kontroverzními zákony ohledně německého mýtného.

Europoslanci opět otevřeli diskuzi ohledně nových podmínek mýtného v Německu. Diskuze se opět otevřela z důvodu, že nové zákony nepřímo diskriminují řidiče jiných států. Němečtí řidiči totiž budou mít nárok na to, aby si mýtné odečetli z daní. Toto je však v rozporu s pravidly unie.

Komise byla vyzvána, aby neustupovala Berlínu v jeho podmínkách. Ten totiž po připomínkách svůj plán přepracoval. I tak je z hlediska legislativy nevyhovující. Europoslanci berou německé mýtné jako diskriminaci řidičů ostatních národností a rozhodně nehodlají na podmínky Berlína přistoupit.

V Německu bude nutné zakoupení dálniční známky u každého vozu, který bude chtít použít německé dálnice. Němečtí zákonodárci reagují tím, že jejich návrh zohledňuje řidiče jiných národností, a to skrze snížené ceny za 10 denní známky, které budou nejžádanější. Dle množství emisí budou desetidenní známky stát 2,5-25 eur (70-680 korun).

V rámci unie jednotlivé státy přistupují k výběru mýta odlišně. Mýto dle ujeté vzdálenosti vybírá Francie, Řecko, Chorvatsko, Irsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie. Časově omezené známky jsou zavedené v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku. Úplně bezplatné silnice a dálnice mají v Beneluxu, Skandinávii či Pobaltí.