Roline

EURO 7 bude velmi nákladnou záležitostí a hledá se způsob jak nahradit současné motory

22. 9. 2017

Evropská unie ve své koncepci hodlá snížit produkci CO2 u osobních automobilů.

Evropská unie se díky svým nařízením snaží o co nejrychlejší zavedení další emisní normy, která opět sníží produkci CO2 na kilometr. Požadavky Evropské unie po roce 2020 nejsou splnitelné s klasickými motory.

Velké změny má přinést norma EURO 7

Snížení emisí se má dostat na hranici 95g CO2 na kilometr, což v tuto chvíli není možné. Toto by měla přinést až budoucí norma EURO 7 a to hlavně s použitím alternativních pohonů. Dle odborníků by mělo nyní docházet k největším změnám v automobilovém průmyslu od doby, kdy začala být auta vyráběna hromadně.

Tomáš Kadeřábek ze společnosti Arval se k tomu vyjadřuje následovně:

„Průměrných 95 g CO2 na kilometr odpovídá spotřebě 3,54 litrů nafty či 4,06 litrů benzínu na 100 km. Tento až nesmyslně přísný limit bude nutit automobilky vyvíjet technologie vedoucí k výrazně nižší spotřebě motorů, které však budou mnohem komplikovanější, nákladnější a snadno se mohou stát pro řadu uživatelů nedostupné z důvodu nárůstu koncové ceny automobilu a nárůstu servisních nákladů.U konvenčních motorů se očekává i vlivem dalších omezení odklon od dieselu a zavedení nových technologických prvků, snižujících spotřebu paliva, a tím i emise CO2.“

Zatím lze tuto technologii využít pouze u malých vozidel

Velký problém je hlavně v tom, že spousta automobilek již hledá cesty, jak dosáhnout lepších výkonů s motorem, který bude hybridní a bude mít minimální spotřebu. Tento vývoj je však nesmírně komplikovaný a také velice nákladný.

Těchto požadavků lze docílit pouze v případě, že budou tyto nové motory využity u malých vozidel. Co se týče větších vozidel či nákladních, tak tam tyto možnosti zatím nejsou. Očekává se, že do budoucna bude mít každá z automobilek ve svém portfoliu nízkoemisní či bezemisní model. Bude však třeba vyřešit i cenovou politiku, neboť běžný koncový zákazník nebude schopen, zakoupit vůz několikamilionové hodnoty.

Očekává se, že v České republice by měly elektrická vozidla tvořit 8- 10% z celkového počtu. Hodnot, které požaduje Evropská unie, se již podařilo dosáhnout, avšak v laboratorních podmínkách, kde k tomu byly ideální předpoklady.