Roline

Ekologické známky budou zavádět i další města, lze je již objednat

29. 11. 2017

Některá evropská města zavádí ekologické známky. Nově se připojují i větší francouzská města.

Od letošního léta začnou v evropských městech platit takzvané ekologické známky. Tyto známky mají francouzský název „Crit'Air“. Bude se týkat zatím těchto francouzských měst Paříž, Lyon, Lille, Grenoble a Štrasburk. Nařízení se týká veškerých motorových vozidel: dvou, tří a čtyřkolek, osobních vozidel, užitkových a nákladních vozů i autobusů.
Známka je nutná v rámci určité části města, povětšinou centra. Nebude tedy třeba v případě, že městem řidič pouze projíždí nebo jede po okruhu.

Další francouzská města přijdou záhy

Do budoucna se počítá s tím, že Francie na seznam měst přidá také Avignon, Arras, Annemasse, Bordeaux, Cannes, Clermont-Ferrand, Champlan, Côte Basque-Adour, Dunkerque, Dijon, Epernay Faucigny, Glières, Le Havre, Montpellier, Reims, Rouen, Saint-Etienne, Saint Maur-des-Fossés, Toulouse a Vallée de la Marne.

Pro veškerá tato města bude platit jednotná známka. Tu je však třeba objednat předem skrze internet a to ideálně dva týdny před cestou. Rovněž ji budou nabízet také prodejci u nich, však bude cena za známku o něco vyšší.

Známku je možné objednat zde.

Cena známky je 3,70 euro. Následně se platí poplatek jedno euro v případě, že ji chcete zaslat na adresu. Tato cena platí pro celou Evropu. Pokuta v případě, že známku řidič nebude mít vylepenou, se pohybuje kolem 70 euro za osobní automobil a 135 za nákladní automobil. V případě, že bude vozidlo zaparkováno bez známky v zóně, tak bude odtaženo.

Řidič se ve Francii musí vyvarovat některým zlozvykům

Například německá ekologická známka však neplatí jako náhrada za francouzskou a opačně. Vždy je třeba zakoupit známku v dané zemi. Francie však upozorňuje i na další záležitosti, které je třeba dodržet, neboť jsou velmi přísně pokutovány.

Řidič nesmí za jízdy pít ani jíst, neboť to odvádí jeho pozornost. Rovněž se nesmí kouřit v případě, že jsou ve vozidle také děti. Pokud v něm nejsou a řidiči tím není odváděna jeho pozornost, tak je kouření povoleno. Telefonování je možné výhradně s handsfree sadou. Telefonování není povolenou ani se sluchátkem v uchu. To samé platí i v případě cyklistů.

Motocyklisté musejí navíc dodržovat bezpečnostní prvky. Nyní totiž i spolujezdec musí mít na rukou povinně rukavice. Řidič má mít povinně certifikovaný, reflexní ochranný oděv. Co se týče cyklistů, tak děti do 12 let musí mít povinně helmu na hlavě a nezáleží na tom, zda dítě jede na kole samo nebo je jako spolujezdec.