Roline

Dostavbu dálnice D4 připraví konsorcium tří firem

30. 11. 2017

Dálnici D4 nakonec společně dostaví konsorcium tří firem.

První dálniční projekt PPP je v České republice zase blíže své realizaci. Ministerstvo dopravy uzavřelo smlouvu se sdružením společností White&Case, Česká spořitelna a Obermayer Helika. Ty pomohou státu s přípravou projektu. Hlavním cílem je dostavět 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, a to formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Soukromá společnost by tak měla na starost provoz i údržbu nové dálnice.

D4 by se již brzy mohla dočkat prodloužení

Ministr dopravy Dan Ťok k tomu dodává: „Ve smlouvě máme jasný harmonogram, jak se krok po kroku dostat k výběru koncesionáře. Na začátku příštího roku PPP projekt představíme všem potenciálním zájemcům na trhu, následovat bude kvalifikace a samotný soutěžní dialog s vybraným okruhem uchazečů. Poradce, který má zkušenost s podobnými dálničními projekty, je důležitý pro to, aby stát při jednání se soukromým investorem získal co nejlepší podmínky a nastavil vše správně.“

Samotná stavba by mohla začít do dvou až tří let. Záleží na tom, zda jí nebudou zdržovat spory u antimonopolního úřadu nebo komplikace se získáním stavebního povolení. Celý zbývající úsek dálnice D4 už má platná územní povolení. Délka tohoto úseku je 32 kilometrů, a to od Příbrami do Písku. Aktuálně tak pokračují výkupy pozemků po celé délce zbývající trasy.

Výběr poradce pro projekt PPP trval do srpna. Do konce listopadu pak probíhalo řízení k námitkám, které bylo tímto ukončeno. Nyní je tendr na poradce završen podepsáním smlouvy. Vybraný uchazeč se velmi aktivně podílel na přípravě koncesionářské smlouvy pro projekt PPP obchvatu Bratislavy, který se uzavřel v minulém roce.

V dalších letech se finanční toky z EU výrazně zastaví na výstavbu silnic a dálnic

Proti předpokládané ceně bude projekt mnohem levnější. Původní rozpočet 79 milionů korun by neměl být překročen. „Proti původním předpokladům se nám díky soutěži podařilo ušetřit více než 50 milionů korun,“ okomentoval Dan.

V České republice se do této fáze žádný PPP projekt nedostal. „V horizontu tří až šesti let se výrazně omezí evropské prostředky na výstavbu dálnic. Musíme se proto připravit na jiné modely financování, jako je právě PPP. Do budoucna bychom tímto způsobem rádi stavěli tam, kde máme ucelený úsek dálnice v délce aspoň 30 km a získáme platné územní rozhodnutí. V úvahu přichází například D7, případně i D6 nebo D35,“ uvedl na závěr Ťok.