Roline

Dopravci se nedohodli s ministerstvem. Stále tak trvají na zrušení tendru

19. 1. 2018

Mýtný tendr je i nadále trnem v oku. Dopravci nedošli s ministerstvem dopravy ke shodě.

Ministerstvo dopravy se na včerejším jednání neshodlo se sdruženími, které napadli a mají připomínky k mýtnému tendru. Nedošlo k dohodě ohledně postupu pro výběr mýtného v roce 2019. ČESMAD a Svaz průmyslu a dopravy požadují zrušení celého mýtného tendru. Hlavním důvodem je zpoplatnění dalších úseků.

Zvýšení poplatků by se mohlo promítnout do koncových cen

Podle opozice by totiž plánované rozšíření zatížilo dopravce a také další podnikatele, podílející se na přepravě. Dopad to pochopitelně bude mít i na koncové spotřebitele. Kritizováno je i zdržení ohledně přípravy tendru a také absence jakékoliv koncepce budoucího systému.

Jak dodává Hospodářská komora: „Pokládáme za nepřijatelné, aby státní koncepci mýta určoval vítěz zadávacího řízení.“

Kritici mýtného tendru by dle ministerstva dopravy měli představit lepší možnosti, jak zajistit výběr mýtného od roku 2020. Tehdy vyprší smlouva se současným provozovatelem systému, kterým je společnost Kapsch.

Rozšíření poplatků na dalších úsecích zadala již minulá vláda. Jeho vyjmutí, tak může posvětit pouze současná vláda a ta je v tuto chvíli v demisi. Tudíž se nebude pouštět do žádných větších kroků. Ministerstvo dopravy trvá na tom, že bez výběru nového provozovatele systém, není výběr mýta po roce 2019 možné zajistit. Nestihla by se vypsat nová soutěž. V případě zrušení aktuálně probíhajícího tendru, by hrozily sankce od Evropské komise.

Do výběrového řízení na provozovatele mýtného systému po roce 2019 se hlásí současný provozovatel, společnost Kapsch. Poté také slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

V minulém roce zaplatily kamiony v Česku na mýtném rekordních 10,4 miliardy Kč, meziročně je to o 5,2 procenta více.