Roline

Do mýtného tendru se přihlásili čtyři kandidáti

27. 9. 2017

Celkem se o správu mýtného systému utkají čtyři firmy. Ministerstvo dopravy však nechce zveřejnit jejich názvy.

V minulém týdnu proběhla uzávěrka přihlášek do tendru, který určí nového provozovatele mýtného systému. V roce 2020 pak dojde k převzetí systému novým provozovatelem. Celkově se přihlásili čtyři uchazeči.

Vybírat se bude ze čtyř kandidátů 

Původní plán vybrat pětici nejlepších uchazečů tedy padl. Ministerstvo dopravy má v tomto případě jednodušší výběr. Ze čtyř přihlášených by měl vzejít vítěz do jednoho roku. Ministerstvo nechce zveřejnit konkrétní názvy firem a potvrdilo tak jen počet. Společnosti Kapsch a CzechToll však potvrdily, že se výběrového řízení budou účastnit.

V obou společnostech má určitý podíl nejbohatší Čech Petr Kellner. Společnost CzechToll nemá zatím téměř žádné zkušenosti v této oblasti, do tendru však vstoupila v asociaci se společností SkyToll, která má bohaté zkušenosti na Slovensku.

Ohledně dvou zbývajících společností zatím není jasno. Dle všeho by se mělo jednat o firmy, které mají zkušenosti s provozem mýtných systému v Itálii a Maďarsku. Společnosti Kapsch zatím nahrávají zkušenosti z globálního provozu. Bohužel je v České republice spojována s pochybnými praktikami ohledně jejího zvolení při správě mýtného systému.

Francouzi kritizovali celé výběrové řízení

Francouzské společnosti se skrze francouzské velvyslanectví obrátily se stížností na ministerstvo dopravy. Dle všeho podmínky, které byly stanoveny, jsou nepřijatelné pro francouzské firmy. Některé z požadavků je totiž diskriminují při výběru. Ministerstvo dopravy má v jedné z podmínek stanoveno, že společnosti, musí mít zkušenosti se systémy v Evropě. Francouzský zástupce ale působí převážně v Severní Americe.

Mnoho lidí kritizuje celý tendr z důvodu, že výběr nového poskytovatele trvá příliš dlouho. To se však brání, že nejde pouze o prověření zkušeností a schopností firem, ale je třeba také vyřešit spoustu administrativy kolem.