Roline

Do budoucna bude možné zjistit, zda se řidič věnuje za jízdy svému telefonu

8. 9. 2017

Mobilní telefony za volantem způsobují řadu nehod, a tak budou policisté kontrolovat jejich používání za jízdy.

Díky novému vynálezu bude již brzy možné zjistit, zda byl řidič před nehodou takzvaně „pod vlivem telefonu“. Společnost Cellebrite má k dispozici přístroj, který to dokáže zjistit. Ten by měl v budoucnu sloužit policistům stejně jako je tomu v případě alkohol testeru.

Policii bude pomáhat přístroj Textalyzer

Právě nepozornost řidičů za volantem způsobuje značný počet dopravních nehod. Nejčastější příčinou jsou mobilní telefony, které řidiči nedokážou odložit ani při řízení. Takzvaný Textalyzer má pomoci odhalit, jestli se řidič před nehodou věnoval svému přístroji.

Policista by telefon zapojil do přístroje a ihned by zjistil, zda se telefon používal v předešlých minutách či nikoliv. Stroj by měl být schopen detekovat, i jaké činnosti se řidič věnoval. Zda telefonoval, četl zprávy anebo prohlížel sociální sítě. Ke konkrétním datům či zprávám však nebude mít přístup. Půjde o jakýsi log, který zobrazí poslední činnost zařízení.

Zatím se přístroj testuje a zjišťuje se, jak velké budou odchylky v reálném prostředí. Nové telefony určitě časem umožní nějaké druhy blokací a skrytí těchto informací. Rozporuplné budou případy, kdy řidič svému telefonu SMS nadiktuje hlasem. V takovém případě se bude muset posuzovat, zda s telefonem napřímo manipuloval či nikoliv. Pakliže ne, nejednalo by se o přestupek.

Řidiči nedávno vyhodnotili, že mobilní telefony jsou za volantem největším rizikem