Roline

Díky nové technologii by se mohlo velmi ušetřit na spotřebě

1. 3. 2018

Vědci z brightonské univerzity se dali na výzkum, jak ušetřit palivo ve spalovacích motorech.

Nová technologie Cryopower má docílit toho, že by se snížili škodlivé emise u nákladních vozidel. Vědci z univerzity v Brightonu a průmysloví partneři Ricardo prokázali, že při skladování a vstřikování kapalného vzduchu do dvoukotoučových motorů se spotřeba paliva sníží až o 30%. Výpary Nox (oxidy dusíku) a emise částic jsou rovněž sníženy.

Nová technologie by tak umožnila nákladním automobilům dodržovat omezení uvnitř měst, a to v plném rozsahu. Technologie má také potenciální úsporu nákladů pro další odvětví, která jsou poháněná naftou, a to včetně námořní a silniční.

V současné době to vypadá tak, že většina výzkumníků je přesvědčena o tom, že budoucnost není ve spalovacích motorech, nýbrž v pohonech, které jsou plně elektrické.  Nákladní vozidla se však těžko elektrifikují, baterie by zabraly více než polovinu nákladního zatížení automobilu. Bohužel by to znamenalo, že kvůli stejnému nákladu by kromě jednoho vozidla, musela jet dvě.

Vědci z univerzity jsou přesvědčeni, že elektrický pohon není optimální cestou z hlediska pohonu. Baterií je třeba ohromné množství a souvisí s tím také fakt, že elektrické sítě by se musely stát dostupnými naprosto všude a to s ohromným výkonem, na který v současné chvíli nejsou stavěny.

Cestu tedy vidí právě v technologiích ohledně spotřeby nafty a redukce emisí. Jejich technologie byla ozkoušena a bylo dosaženo snížení spotřeby o 20% a v některých případech až o 30%. Odhady hovoří o tom, že nový motor by dokázal ušetřit na palivu ročně až 9000 liber (cca 270 000 Kč).

Nově již byla zřízena společnost Dolphin N2, která plánuje, že by technologii uvedla na trh už v příštích několika letech.