Roline

Dálnice D3 se opět prodloužila

18. 10. 2017

Na dálnici D3 došlo k prodloužení. Byl otevřen nový úsek.

Na jihu Čech se dálnice D3 prodloužila o 5,1 kilometru. Ředitelství silnic a dálnic otevřelo nový úsek Veselý nad Lužnicí – Tábor, který byl ve výstavbě od roku 2015. Tento úsek bude zatím bez poplatku, a tak není vyžadována dálniční známka.

D3 je důležitou dopravní tepnou pro Jihočeský kraj

Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa se k tomu vyjádřil: „V letošním roce se jedná již o druhý úsek dálnice D3, který řidičům zprovozňujeme. Díky D3 se zlepší mobilita obyvatel, v oblastech dotčených stávající tranzitní dopravou se zvýší bezpečnost provozu a sníží se negativní zdravotní dopady způsobené hlukem a exhalacemi. Každý kilometr je zásadní, protože na dálnici máme čtyřikrát nižší nehodovost než na silnici I. třídy. Auta mohou jet plynule, předjíždět bez toho, že by hrozilo, že by se dostala do čelního střetu."

Součástí stavby je jedna mimoúrovňová křižovatka a také 6 mostů. Jihočeský kraj již požádal, aby tento úsek zůstal nezpoplatněný po celou dobu provozu. Ministr Dan Ťok to komentuje: „Je to teď na stole, rozhodujeme o posledních připomínkách, v nejbližších dnech budeme zveřejňovat, jak to bude. Zůstávejte v pozitivní naději."

Další úseky jsou v přípravě už nyní

Na tento úsek bude navazovat další, který má délku 8,1 kilometru. Půjde o úsek Bošilec – Ševětín, který má být dostavěn během roku 2019. Náklady činí 2,1 miliardy korun. Hotovo by mělo být v roce 2021. Časem bude součástí D3 také obchvat kolem Českých Budějovic za bezmála 12 miliard korun. „Stavbu zahájíme začátkem příštího roku," řekl Dan Ťok.

Na posledním úseku k hranicím s Rakouskem pokračuje ŘSD v inženýrské činnosti a připravuje dokumentaci. Stavět by se zde mělo v roce 2020. Podle informací ŘSD se aktuálně dálnice D3 staví nejintenzivněji. Příští rok půjde z fondu oprav na jednu miliardu korun. D3 má za hlavní cíl spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, tam se také napojí na rakouskou S10. Celá dálnice má mít délku 170 kilometrů. Aktuálně je hotovo 50.