Roline

Dálnice D11 by měla být dokončena v roce 2026

6. 9. 2017

Dle dlouhodobého plánu by česká dálnice D11 měla být dokončena v roce 2026.

Dálnice D11 z Hradce Králové na hraniční přechod do Polska by mohla být dostavěna v letech 2025 – 2026. Na dálnici D11 by na hraničním přechodu měla navázat rychlostní silnice S3 z Polska. Polsko ji však postaví již v roce 2023. Dokončení stavby potvrdil český ministr dopravy Dan Ťok a polský ministr infrastruktury a stavebnictví Andrzej Adamczyk.

Kromě obou silnic bude modernizována i železniční trať mezi Ostravou a Varšavou. Stavba D11 z Hradce do Jaroměře by měla začít již letos. Dálnice D11 a rychlostní silnice S3 společně tvoří důležitou páteř evropských silnic a dálnic. Rychlostní silnice S3 se z druhé strany propojí se silnicí v Litvě, poté v Lotyšsku a následně v Estonsku. Posledním úsekem je pak trajekt z Tallinu do Helsinek. Úsek mezi Varšavou a Tallinem je trefně nazýván jako Via Baltica. Trajekt by měl jezdit zhruba desetkrát denně v obou směrech.

Poláci se brzy pustí do výstavby. V tomto ohledu je Česká republika jednoznačně pozadu. Na některých úsecích stále nejsou vyřešené majetkové spory. Ty bude ministerstvo dopravy řešit v letošním a také příštím roce.

Ministr Dan Ťok doufá, že se vše podaří dle dlouhodobého plánu. Značně problematický je fakt, že pokud Polsko dokončí silnici S3 s předstihem anebo se česká D11 zpozdí, byl by tak veškerý provoz veden po silnicích první a druhé třídy. Tomu se však hodlá ministr vyhnout.