Roline

Čeští zástupci řešili Silniční balíček

12. 7. 2017

Zástupci ČESMAD, IRU a další včetně ministra dopravy se sešli kvůli Silničnímu balíčku.

Evropský parlament bude nyní projednávat takzvaný „Silniční balíček“ a právě kvůli němu se 22. června konala v pražském hotelu Clarion konference, která se jím zabývala. Konference se zúčastnili zástupci ČESMAD BOHEMIA, účastnil se i ministr dopravy Dan Ťok, místopředseda evropského parlamentu Pavel Telička a zástupce generálního delegáta organizace IRU (Mezinárodní unie silniční dopravy) v Bruselu Jana Němce.

Nová pravidla a normy přináší užitek i problémy

Nová sada legislativních pravidel a norem pro dopravce v rámci Evropské unie obsahuje spoustu bodů, které se dopravcům nelíbí. Kromě toho, že se snaží zabránit východoevropským dopravcům v činnosti na území západních států, tak poškozují i dopravce z Česka, Slovenska, Maďarska nebo také Polska.

Veškeré zákony a pravidla se týkají řidičů, kteří na území státu stráví alespoň 3 dny

Některá z pravidel zásadně zkomplikují dopravu po celé Evropě. Na řidiče se budou vztahovat veškeré mzdové i pracovně právní požadavky platné v dané zemi, pokud v ní stráví více než 3 dny. Jeden pracovní den je definován jako 6 hodin práce. Výkon týdenního odpočinku ve vozidle by pak byl naprosto zakázán.

Konečná podoba balíčku se bude vyjednávat právě v evropském parlamentu. Jak dodává Pavel Telička, balíček je postaven na rozumných argumentech, avšak některé normy znevýhodní i poctivé dopravce a je třeba tomu zabránit. Důležité je, aby zůstal zachován společný trh a volný pohyb služeb.