Roline

Česko hodlá vyjmout dopravní sektor ze směrnice EU

20. 2. 2018

Česká republika se snaží vyjmout ze směrnice EU dopravní sektor. Jedná se o směrnici ohledně vysílání pracovníků.

Česká republika chce do poloviny letošního roku vyjmout dopravní služby z návrhu obecných pravidel směrnice EU o vysílání pracovníků. Dálková tranzitní doprava by neměla regulaci podléhat. Během včerejší konference to oznámil sám ministr dopravy Dan Ťok.

Dle ministerstva by se jednalo o likvidaci českých dopravních firem

Obecná pravidla podle europoslankyně Martiny Dlabajové určená jako ochranářské opatření některých evropských zemí pro pracovníky, kteří jsou dlouhodobě zaměstnaní v cizině. Kupříkladu tedy stavební dělníky, nikoliv však řidiče kamionů, kteří během jednoho dne projedou i více evropských zemí. V každé zemi by však tito řidiči měli splňovat obvyklé podmínky pro zaměstnávání, tedy obvyklou mzdu v dané zemi a to včetně náhrad a smluvních podmínek.

Podle ministra dopravy je současná podoba této směrnice pro české dopravce naprosto likvidační. „Jde o narušení volného pohybu zboží a služeb. Pokud doprava ve směrnici zůstane, byrokratické a mzdové podmínky české dopravce zlikvidují,“ jak sám dodává.

Situace bude v průběhu roku i nadále řešena. Jak se však zjistilo při kontrolách, zatímco se tuzemští dopravci snaží mít veškerou dokumentaci v pořádku. Západní země, ačkoliv provádějí hon na řidiče a dopravce jiných států, tyto předpisy v okolních zemích povětšinou nerespektují.