Roline

Česko by se mohlo stát parkovištěm pro zahraniční kamiony

11. 7. 2017

Česká republika by mohla zahraničním dopravcům sloužit jako parkoviště v případě povinných přestávek.

Česko by se mohlo stát parkovištěm kamionů. Alespoň tomu napovídá vývoj událostí poté, co Německo zakázalo odpočinek v kabině vozu. Už nyní se dá zaznamenat, že někteří dopravci nechávají kamiony stát za českými hranicemi. Díky tomu ušetří peníze za ubytování řidičů.

Někteří dopravci ignorovali povinné pauzy

Pauza 45 hodin je pro řidiče povinná po 6 dnech za volantem. Tento odpočinek ale nebyl v některých případech dodržován a to zejména v případě východoevropských dopravců. V Belgii, konkrétně v přístavu Zeebrugge čekalo na řidiče překvapení. Každý z nich dostal od policie pokutu 1800 euro za to, že netrávili odpočinek mimo kabinu.

Belgie má tento zákaz vydaný již delší dobu, zatím jej ale nevymáhala. Poté co jej zavedlo i Německo, tak se rozhodla začít porušení zákona pokutovat. Východoevropští řidiči jsou v některých případech i měsíce na cestách po Evropě a doslova v kamionu žijí. Právě tato omezení tomu mají zabránit. Jak připouští ministr dopravy Daniel Ťok, tak by do budoucna mohl zákaz spaní v kamionu při povinné pauze platit i u nás.

Řidič je povinen trávit pauzu mimo kabinu svého vozu

Jako řešení se však nabízí i varianta, aby tito řidiči měli povinnost, se alespoň jednou měsíčně dostavit do své domovské země. Šofér je povinen se prokázat dokladem o zaplaceném ubytování. Za každou hodinu, kterou stráví v kabině, dostane pokutu 60 eur pokuty (1600 korun). Zaměstnavatel dostává pokutu rovněž, která činí za hodinu 180 eur (4770 korun).

České dopravce může tato komplikace postihnout v případě, že jezdí například do Španělska či Portugalska. V takovém případě se může stát, že se tato cesta za 6 dní nestihne. Spousta českých firem tak omezuje dálkové přepravy. Problémem je i fakt, že není dostatek hotelů, u nichž by bylo možné kamion zaparkovat. Řidič se nemůže od naloženého vozu vzdálit. Další problém způsobují migranti číhající v Calais na příležitost dostat se do Velké Británie.

Nová pravidla pro autodopravce se aktuálně řeší v Evropském parlamentu. Nyní je totiž projednáván Silniční balíček Evropské komise.