Roline

Celníci provedli kontrolu dálničních známek. Polovina aut kontrolou neprošla!

2. 8. 2017

Celníci na českých silnicích a dálnicích kontrolovali dálniční známky a výsledky jsou poněkud znepokojivé.

Celníci se v posledních dnech zaměřili na řidiče s tím, zda mají zakoupenou dálniční známku či nikoliv. Kontroly probíhaly ve třech červencových dnech. Zkontrolováno bylo téměř tisíc aut a u každého druhého byly zjištěny komplikace.

Kontroly probíhaly náhodně na celém území ČR

Konkrétně došlo ke kontrolám mezi 7. - 9. červencem, kdy na dvě stovky celníků vyrazili kontrolovat dálniční známky u vozidel pohybujících se na komunikacích, na nichž je známka vyžadována. Polovina vozidel jezdila buďto bez dálniční známky či neměla vyplněnou SPZ přímo na známce a v některých případech neměli řidiči druhý kontrolní díl, který je dodáván se známkou.

Co se týče elektronického zpoplatnění, tak nejčastějším prohřeškem byla nefunkční elektronická jednotka, nesprávně uvedený počet náprav a také nedostatečný kredit. U jedné ze zahraničních řidiček byl při kontrole objeven hašiš v dávce 2,27 gramu.

Od začátku letošního roku bylo zjištěno v souvislosti s výběrem mýtného na českých silnicích a dálnicích přes 20 000 případů, kdy byl porušen zákon. Na pokutách bylo vybráno přes 15 milionů korun.

Za české dálnice se platí dálniční známkou od roku 1995. Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno před deseti lety v roce 2007.