Roline

Billboardy zmizí od českých dálnic už 1. září

29. 8. 2017

K prvnímu září letos zmizí veškeré billboardy kolem dálnic a silnic I. třídy.

V letošním roce se motoristé dočkají poměrně značné změny. Kolem silnic I. třídy a také dálnic se ve vzdálenosti 200 metrů od dálnice nebudou nacházet žádné billboardy. Do 1. září dojde k jejich plošnému odstranění.

Od září je billboardům konec

V současné chvíli je těchto billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy přes 3000. Zákon byl přijat už v roce 2012, avšak byla schválena pětiletka, během níž bylo třeba, aby se stát vyhnul potížím s provozovateli billboardů. Přechodné období však končí k 1. září. Tento den by měly být veškeré tyto reklamy již odstraněny.

Ředitelství silnic a dálnic dodává, že pokud se tak v některých případech nestane, dojde k jejich odstranění na náklady majitele. Celkový počet billboardů v rámci České republiky převyšuje počet 25 tisíc reklamních ploch. Zatím se však spíše pochybuje o tom, že odstranění billboardů povede k větší bezpečnosti na silnicích.

Odstranění reklam kolem silnic rozděluje názorově parlament. Současný ministr dopravy Daniel Ťok je však pro zákaz. Spousta poslanců zvažuje v budoucnu tuto otázku znovu otevřít a samotné subjekty, které reklamní plochy provozují, hodlají bojovat za změnu k původnímu stavu.