Roline

Autoklub ČR společně s Besipem v nové kampani upozorňuje na špatný zrak řidičů

31. 5. 2017

Byla spuštěna nová kampaň, která upozorňuje na slepotu řidičů.

Autoklub ČR a také Besip spustili společně kampaň nazvanou jako „Slepí vrazi“. Dle jejich šetření, každý pátý řidič v České republice má oční vadu, která je dosti závažná a není řešena žádnou oční korekcí.

Dle Besipu je totiž takový řidič stejně nebezpečný jako ten, který usedne za volant opilý. Jde až o osm procent řidičů z celkového počtu 6 milionu řidičů. Tito řidiči by správně neměli ani usedat za volant. Jejich reakční doba se zpomaluje a nejsou schopni správně odhadovat překážky nebo některé vzdálenosti.

Podle výsledků se ukazuje, že člověk se zdravým zrakem vidí chodce na vzdálenost 200 metrů. V případě, že má oční vadu s pouhými 0,75 dioptrií, už se tato vzdálenost zkracuje na polovinu, tedy 100 metrů.

Co se týče nejčastějších očních vad, tak těmi jsou krátkozrakost, dalekozrakost a také astigmatismus. Ten způsobuje potíže s nepřesným zaostřením světla, čímž snižuje ostrost vidění až pod hranici 70 procent.

Ačkoliv jsou dnešní vozy vybaveny nejrůznějšími systémy, které mají předejít či zabránit kolizi, vždy jsou nejdůležitějším nástrojem řidiče jeho vlastní oči. To se snaží tato kampaň účelně znázornit a upozornit na to.

Více informací o kampani naleznete na oficiálních stránkách.